נטיקט

נטיקט, או כללי התנהגות באינטרנט, הוא אוסף שימושי של כללים שצריך לשמור להשתתפות בפרויקטים הדיגיטליים של קהילות, פורומים, צ 'אטים ותכנים. אתר האינטרנט של ברילה מציעה נטיקט שאנחנו מבקשים מכם לכבד "מגוריםשיתוף תרבותי" של כל החברים. הפגיעה  באחת או יותר מההצעות יהיה כרוך בצנזורה של הדואר האלקטרוני או, במקרה הגרוע, ביטולו של המשתמש הרשום.

 

לקבלת כל מידע נוסף, נא לכתוב לכתובת הדוא"ל הבאה

 

1. כאשר נכנסים לקהילה, אתה צריך לקרוא תגובות שפורסמו לפני שתקליד כדי לקבל תחושה של זרימת השיחה. בדרך זו, לא תוכל להגיד כלוםשסוטה לגמרי מהנושא, אשר יגרום לסטייה מהשיחה.

 

2. לפני שאלת שאלות אנא בדוק אם יש תשובה בתשובות של שאלות שנשאלות לעיתים תכופות

 

נסו להעביר הודעות קצרות אך ברורות. אף אחד לא רוצה לקרוא שורות ארוכות כדי להגיע להערה הבאה.לא לחזור על אותם רעיונות, לא להיות יותר מדי זמן לא להשאיר הודעות לעתים קרובות מדי. אנשים רבים מתפתים על ידי חזרה על אותו רעיון או שולחים מבול של הודעות. לפני שמשתלטים על אזור לדיון, שאל את עצמך: "? את האחרים זה באמת יעניין מה שאני אומר?".

 

4. אין להשתמש בכל אותיות גדולות בנושא או בגוף הטקסט של ההודעה שלך, זה שווה ל"צריחה" וזה לא הולם.

 

5. נסו להישאר צמודים לנושא, גם אם לפעמים אתה יכול להגיש הודעה מהנושא כדי בלימה על ידי הוספת תג [OT]  כלומר Off Topic, בנושא של ההודעה שלך, זה לא יכול להיחשב ככלל.

 

6. אם תשיב תגובה, בבקשה הדגש באופן ברור את עיקרי הנקודות מההודעה המקורית על מנת לתת לאנשים, שלא קראו אותו לעקוב אחר החוט של השיחה; יחד עם זאת, נא לא לצטט את כל ההערה המקורית.

 

7. יכול לקרות שתתקל במשהו שמפריע לך, אבל צריך לחשוב לפני שמגיבים. האם אתה בטוח שזה פוגע? האם זה באמת פולמוס או שזו בדיחה? האם זה מכוון או שזו רק טעות? האם אתה בטוח שיש לך חוש להרגלים "מקומיים", להבנת המסורת והשפה? האם אנחנו צריכים לענות מיד או לחכות קצת כדי לראות אם מישהו אחר יבוא? האם לא עדיף להיות בשקט או להגיב בהודעה  פרטית? "להבות" רבות יותר מלובות על ידי אי הבנה: וכשהלהבה בוערת קשה יהיה להוריד את הטון. עדיף לחשוב על זה מראש.

 

8. נא להימנע מ"ללבות אש", כלומר זה יכול להפוך לחילופי דברים מחוממים על הלוח בהודעות או בחדר צ 'אט. נא להימנע מדעות פרטית בתוך תחום של קהילות מקוונות, במיוחד אם הם שנויות במחלוקת. אין לפרסם הודעות עם

 

9. אין לפרסם תוכן של דוא"ל או הודעות פרטיות ללא אישור מפורש של הכותב שלהם.

 

התייחס בסבלנות לטעויות דקדוק או איות שגוי של אחרים. הכותבים צריכים לנסות לשפר את כתיבתם כדי להיות מובנים בקלות על ידי אחרים.

 

11. כל טקסט המכיל עלבונות, מילים בוטות מילים כלפי רעיונות, מין, גזע, דת, או כל דבר אחר שמשתמשים אחרים כתבו, יוסר מיד ולכותב ההודעה תיחסם הגישה לקהילה.

 

בהתבסס ובהתאמה על לנטיקט הרשמי של האינטרנט(netiquette) לבין תגובה על ידי Giancarlo Livraghi (http://www.gandalf.it/uman/42.htm)